תפריט נגישות

סא"ל צבי צביקה עפר יבקובסקי ז"ל

צבי עפר
בן 36 בנפלו
בן שרה ומיכאל
נולד בפתח תקוה
בט"ו באדר א' תרצ"ב, 22/2/1932
התגייס ב-1952
שרת בחטיבת גולני
יחידה: סיירת גולני
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ט בכסלו תשכ"ט, 20/12/1968
מקום נפילה: ואדי קלט
באזור יהודה ושומרון
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
אזור: 1, חלקה: 2, שורה: 2, קבר: 10.
הותיר: אישה וארבעה ילדים - בן ושלוש בנות
בעל עיטור הגבורה

קורות חיים

צביקה בן מיכאל ושרה, נולד בפתח תקוה ביום ט"ו באדר א' תרצ"ב (22.2.1932). למד בבית הספר החקלאי בנהלל וסיים בו את לימודיו.

במלחמת הקוממיות הצטרף לפלמ"ח ומאז היה ראשון לכל משימה בפעולות הצבאיות בהן השתתף. תמיד היה מוכן להתנדב להן והיה ראשון למלא כל תפקיד בהצלחה ובכשרון. השתתף במבצע "דני", נלחם בחזית המרכז והדרום ובשעת שחרורו היתה לו דרגת סמל. בשנת 1952 חזר צבי לצה"ל. הפעם היה כבר קצין והוטל עליו להקים יחידה שתערוך מירדפים ומארבים לפדאיונים ומתפקיד זה הגיע לצנחנים. במערכת סיני היה עם כוח הצנחנים שנלחם במעבר המיתלה.

בשנת 1962 קיבל על עצמו להיות אחד המפקדים בפעולת התגמול שבוצעה נגד המוצב הסורי שעל שפת הכנרת, הלא הוא נוקייב. הצלחתו בנוקייב באה בזכות העזתו ודבקותו במטרה ועל כך צויין לשבח ע"י הרמטכ"ל.

בפרוץ מלחמת ששת הימים היה צבי מפקד כוח בחטיבת ירושלים - זה הכוח אשר כבש את בית לחם וחברון, והוא נתמנה להיות מושלה הצבאי הראשון של חברון. מיד לאחר מלחמת ששת הימים נשלח צבי לשכם, לכהן כמושלה הצבאי. באחד הימים חזר צבי לתפקיד קרבי, תפקיד שהפך את צבי לאדם חדש, מאושר ומלא מרץ. היו לו תוכניות על מבנה היחידה ועל שינויים בה, אך הגורל תכנן אחרת, כי ביום כ"ט בכסלו תשכ"ט (20.12.1968) הגיע צבי לואדי קלט, מערבית ליריחו, במירדף אחרי כנופיית מחבלים שפניה היו מועדות לירושלים כדי לפגוע באזרחיה. במירדף זה, צעד צבי, כדרכו תמיד, בראש טור של חיילים שהעפילו אל מצוקי ואדי קלט, נורה ונפגע קשות. לאחר שפינוהו אל בית החולים מת מפצעיו.

הניח אישה וארבעה ילדים-בן ושלוש בנות.

הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית-שאול.

בן 37 בנפלו.

ספר בשם "צביקה" יצא לאור על ידי משפחתו. שמו מוזכר ומופיע בספרים שונים, וביניהם "ספר הצנחנים", "המסתערים ראשונה" של אורי מילשטיין, "החודש הארוך ביותר" של מ' בר זוהר, "המרדף של הצנחנים" ו"צל"ש" (עשרים שנות גבורה בישראל) של יהודה הראל, "השבח להם" של מרדכי נאור.

יהי זכרו ברוך.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה