תפריט נגישות

סמ"ר חיים לנגזם ז"ל

חיים לנגזם
בן 25 בנפלו
בן ינטה ויהושע
נולד בתל אביב
בב' בתשרי תש"ט, 5/10/1948
התגייס ב-12.2.1967
שרת בחיל השריון, חיל רפואה
יחידה: יחידת סיור חט' 87
נפל בקרב
בי"ח בתשרי תשל"ד, 14/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: סיני
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: פתח תקוה - סגולה
חלקה: 2, שורה: 2, קבר: 27.
הותיר: אישה ובת, הורים ואחות

קורות חיים

חיים, בנם-בכורם של ינטה ויהושע, נולד ביום ב' בתשרי תש"ט (5.10.1948). בתל-אביב. את לימודיו היסודיים עשה בבית-הספר "נר עציון" בפתח-תקוה, ובמסגרת בית-הספר זכה במלגה בתחרות ללימוד תורני, על שמו של ר' שלמה יצחק שטמפפר ז"ל. את לימודיו התיכוניים עשה בישיבת "נחל יצחק" במושב נחלים שליד פתח-תקוה, שם השתלם במגמה הריאלית. בתקופת לימודיו היה חבר פעיל בתנועת הנוער "בני עקיבא". בחודשים שנותרו עד גיוסו לשורות צה"ל, למד הנהלת חשבונות ואף נתנה לו תעודת-גמר.

חיים גויס לצה"ל במחצית פברואר 1967 והוצב לחיל הרפואה.

במסגרת שירותו עבר קורס חובשים וקורס חובשים קרביים. במלחמת ששת הימים שירת בחטיבת גולני. שלחמה ברמת-הגולן. במחצית פברואר 1970, משסיים חיים את שירות החובה, הלך לאוניברסיטת תל-אביב ללמוד מתמטיקה ופיסיקה. יחד עם הלימודים האקדמיים למד בקורס לתכנות מחשבים ואף עבד בשטח המחשבים. בשנת 1972 התחתן ועבר להתגורר ברחובות.

ערב מלחמת יום הכיפורים. ביום 5.10.1973 הוא יום הולדתו של חיים עצמו, נולדה לו בת. ביום הכיפורים עלה לתורה לרגל הולדת בתו, שנקרא שמה רויטל ובמוצאי אותו יום הצטרף ליחידתו שהוחשה לחזית סיני. בתפקידו כחובש קרבי הוצב בסיירת שריון והשתתף בקרבות הבלימה המרים נגד המצרים.

ביום י"ח בתשרי תשל"ד (14.10.1973), בשעה שטיפל בפצועים תחת אש, נפגע בהתפוצצות פגז ונפל. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בפתח-תקוה.

השאיר אחריו אישה ובת, הורים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב הרב ברוך שמעון. ראש הישיבה "נחלת דוד": "חיים מיזג בקרבו תכונות הלב עם כלי החכמה, כי אהב הספר והלימוד ובעל לב טוב ומטיב היה. וכל זה על פניו נראה בבחינת "חכמת אדם תאיר פניו". זכורני איך בשיעור השבועי בגמרא, היה חיים שואל ומשיב כעניין וכהלכה. בהבנה עמוקה. עם זאת לא היה מתנשא, באשר ענוותן וצנוע היה ולא החזיק טובה לעצמו. אהוב ומקובל היה על יודעיו וחבריו, כי נהג על פי הכלל הגדול בתורה "ואהבת לרעך כמוך". וכבוד חברך חביב עליך כשלך. רבים יספרו איך העדיף טובת חברו על שלו".

במכתב תנחומים שכתב מפקדו למשפחה נאמר: "מעשיו של חיים וכושר התמדתו שימשו לחבריו מקור לכוח. חיים היה אהוב ומקובל על חבריו ועל מפקדיו".

לזכר תלמידי הישיבה שנפלו במלחמה, וביניהם חיים, נכתב ספר תורה, שהוכנס לבית הכנסת בישיבת "נחל-יצחק" במושב נחלים ונפתחה גם ספרייה תורנית; מידי שנה בשנה מעניקה אוניברסיטת תל-אביב מלגה לסטודנט, על שמו של חיים ז"ל.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה