תפריט נגישות

מורשת קרב

מבצע הר געש

אודות

שם המבצע: הר געש
תאריך: 2 בנובמבר 1955
אזור: מצרים
מטרה: כיבוש מוצבי הסבחה וראס סירם
כוחות משתתפים: צנחנים, בשיתוף כוח מחטיבת "גולני" והנח"ל (שהיה לגרעין נח"ל-מוצנח) וארטילריה. כן פעלו במבצע זה, לראשונה, אנשי-מילואים מן הצנחנים, שהוכיחו כי אינם נופלים בכושר מצנחנים סדירים.

היעד
מוצבי הסבחה, ששלטו על צואר-בקבוק טופוגראפי ועל דרך סוג ב' מדרום לניצנה. היה בהם גדוד מצרי, מרגמות כבדות ויחידות-סיוע. שתי פלוגות אחרות החזיקו במוצבי ראס-סירם, מצפון-מערב לסבחה. מבחינה טאקטית חולק השטח ל-3 גושים: גוש הר-עזוז ושלוחותיו היורדות צפונה אל מוצב שצה"ל כינה אותו "רבקה"; ג'בל סבחה, שבינו ובין הר-עזוז גיא עמוק והוא מתנשא מעל לאאוכף שבו עובר כביש ניצנה-קציימה; גבעות ג'בל אל-עמר, נמוכות וחרוצות ערוצי נחלים רבים. הן סוגרות על ואדי-סירם. הגבעות סלעיות, לכן היו ביצורי המצרים עשויים סוללות שפוכות. השטח גלוי ואינו מאפשר מסתור.

נקבע שפלוגה בפיקודו של רפאל איתן תכבוש את "לילי"; קורס מ"כים של נח"ל, בפיקודו של צבי לבנון, יכבוש את "טובה"; הסיירת של מאיר הר-ציון תכבוש את סבחה הגדולה; פלוגת-טירונים בפיקוד משה עפרון תשמש עתודה להר-ציון ותסייע לכיבוש "לילי; כוח חסימה בפיקודו של טיבי יחסוך לכיוון קציימה; מחלקת ג'יפים ומחלקת מקלעים בינוניים בפיקודו של לוי חופש, שתי יחידות מילואים של הצנחנים יהיו עתודה; אנשי "גולני" בפיקוד קלמן מגן יכבשו את מוצבי ואדי סירם, "רבקה" ו"תמר". קשיים בגילוי "לילי" שיבשו את תכנית ההתקפה על מוצב זה ויצרו מצב של נחיתות לכוח התוקף.

כוח החסימה הבחין ב-6 טנקים מצריים שנעו מכיוון קציימה. ניתן להם להתקרב ואז הופעלו מטעני-חבלה בציר-התנועה שלהם. על הטנקים נורתה אש נ"ט. הטנקים פתחו באש מכל הכלים, ללא אבחנה, ואילצו את כוח החסימה לנתק מגע ולסגת. ג'יפים פינו את נפגעי צה"ל והג'יפים של לוי חופש החליפו את כוח-החסימה עד לנסיגה.

בקרב הסבחה נהרגו 5 מאנשי צה"ל ו-24 נפצעו. למצרים היו 50 הרוגים ו-40 שבויים. אנשי "גולני" הפגינו כושר-לחימה ודבקות במטרה, הרגו 11 מצרים ולקחו 7 בשבי. 11 מחיילי "גולני" נפצעו.
למחרת ביימו המצרים התקפת-נגד על הסבחה ודיווחו על 200 הרוגים ישראליים. כתבי חוץ הוטסו מעל לזירה, וגוויות המצרים הוצגו כגופותיהם של חיילי צה"ל.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה