תפריט נגישות

מורשת קרב

נוקייב פעולת-גמול

אודות

כפר ערבי סורי ממזרח לכינרת, כ-3 ק"מ צפונית לעין-גב. נפל בידי צה"ל במלחמת ששת-הימים. בעקבות פגיעות חוזרות ונשנות של הסורים בדייגים ישראלים בכינרת ערך צה"ל פעולת-גמול נגדו, ב-16-17 במארס 1962.
הביצוע הוטל על חטיבת "גולני" (בפיקודו של אל"מ מרדכי גור וסגנו סא"ל שלמה גזית). על הכוח היה לפוצץ בתים מספר בכפר נוקייב ולהשמיד את הכוח הסורי במוצב שמעליו, שהיה מאורגן בשיטה הקווית של דוקטרינת ההגנה הסובייטית. יחידות החוד התגלו בעת התנועה אל היעד.
קרב קשה התנהל בתעלות המוצב הסורי ועל אחת מצדיותיו. כוח זחל"מים, שנשלח לסיוע ועם חמרי-נפץ, עלה על שדה מוקשים סורי, שלא ידעו עליו. כן עלה על מוקש הטרקטור שנשלח לחלץ את הזחל"מים. ארבעה מהזחל"מים הושארו בשטח לאחר שפוצצו. המוצב הסורי נכבש אחרי 70 דקות של קרב קשה. במהלך הקרב הפעילו הסורים ארטילריה לעבר עין-גב ורכס פוריה שמעבר לכינרת. כתגובה הפעיל צה"ל מטוסים, שניסו לפגוע בסוללות התותחים. נהרגו כ-35 סורים. 7 חיילי צה"ל נהרגו, מהם חמישה בקרב ואחד נעדר. חייל נוסף נהרג בהפגזה בעין-גב.
על חלקם בקרב העניק הרמטכ"ל צבי צור, צל"שים לרס"ן צבי עופר, רס"ן בנימין ענבר, סרן ד"ר צב לבל וסגן-משנה זלמן-זבולון קרפלס.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה