תפריט נגישות

מורשת קרב

מלחמת המפרץ כללי

אודות

סאדאם חוסיין רצה לתפוס מעמד של מנהיג העולם הערבי, על ידי הצהרות ואיומים נגד ישראל. באפריל 1991 איים סדאם חוסיין, כי ישרוף את מחצית מדינת ישראל בטילים.
ב-1.8.90 הציב סאדם חוסיין מאה אלף חיילים עירקיים על גבול כווית. חוסיין, מלך ירדן, ומובארק, נשיא מצרים, חשו אליו לבגדד. סדאם הרגיע אותם ואמר, כי מחר צבאו ייסוג, אולם למחרת, בשעה שתיים אחר חצות, פלשו כוחות צבא עירק לכווית וכבשו אותה.
ג'ורג בוש, נשיא ארה"ב, קבע כמטרה, שאין זו מלחמה של ארה"ב נגד עירק. לשם כך הוא סמך על האו"ם. בהמתנה רוויית המתח, מתחילת חודש אוגוסט 1990 ועד 16 בינואר 1991, תקופה של חמישה חודשים וחצי, נעשתה עבודה רבה וגדולה מאוד. ארה"ב ובעלות בריתה הביאו למדבר 680 אלף חיילים על נשקם וציודם. היה צורך להקים מיד מחנות ארעיים לצבאות ולספק להם שירותים. כל החילות ניצלו את זמנם לאימונים ותמרונים. כך עסקו הכוחות בהכשרת שדות תעופה למטוסים ולמסוקים, להקמת בתי-חולים, מחנות לשבויים ועוד, והיו בכוננות להתלקחות המלחמה במפרץ הפרסי. המדיניות של הנשיא בוש ומנהיגי בעלות-הברית היתה למנוע מלחמה. נעשו הרבה נסיונות, וכולם נכשלו, בגלל עקשנותו של סדאם.
אחרי ה-15 במאי 1991, כאשר פג מועד האולטימטום של האו"ם, הכריז הנשיא בוש, ב-17.1.1991 בשעה 30:01 אחרי חצות, על פתיחת המלחמה.
סדאם חוסיין קיים את הבטחתו ושיגר 40 טילי סקאד לתחום ישראל. ואילו כוחותינו לחמו נגדם בטילי פטריוט.
התקפות טילי הסקאד גרמו ל-1035 נפגעים. 13 בני אדם נהרגו, 230 נפצעו, 992,10 דירות נפגעו וחלקן נהרסו.
עם הכרזת המלחמה, ציווה בוש, להפעיל את מנגנון המלחמה האדיר עם כל החיילות. ביום שישי, ב-15 בפברואר 1991, כשלושים יום לאחר שהמלחמה החלה, סדאם עדיין שולט ביד רמה, למרות אלפי טונות של פצצות שניתכו על כוחותיו ע"י צבאות בעלות-הברית, והרסו גשרים, מסילות ברזל, כבישים, בתי-זיקוק ואתרים צבאיים. סאדאם אסף נתינים זרים בעירק ובכווית והחזיק אותם כבני-ערובה במקומות צבאיים רגישים, רק לאחר מאמצים דיפלומטים נאלץ סדאם לשחרר את בני-הערובה לקראת חג המולד. הוא הכריז על סיפוח כווית לעירק וטען, כי "הבת חזרה לבית הוריה" ולעולם לא תיטוש אותו יותר. באותו מעמד הכריז סדאם על מלחמת קודש נגד ארה"ב וישראל. בארץ הוכרזה כוננות של חיל האוויר. סדאם היתנה את פתרון המשבר בנסיגת ישראל מהשטחים. בוש דחה את הצעת סדאם על הסף. המצור הימי התחיל להתהדק על עירק. עירק הציבה עשרות משגרי טילים בכווית, נגד ריכוזי הצבא האמריקני בסעודיה. ישראל שמרה על פרופיל נמוך, אולם גם שמרה לעצמה את הזכות לדון בכל מקרה לגופו, ולהחליט על עמדתה בהתאם. כווית שוחררה במלחמה ובכוח צבאות בעלות הברית.
ב-28 בפברואר, מכריז הנשיא בוש כי המלחמה נסתיימה. המטרה הייתה להוציא את צבא עירק מכווית. מטרה זו הושגה במלואה.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה