תפריט נגישות

מורשת קרב

מבצע ליטאני

אודות

לידתו של מיבצע ליטאני בפעילות חבלנית עויינת של כוחות ערביים לא-סדירים. בשבת, 11 במרס 1978, בוצע בכביש חיפה-ת"א, הפיגוע הקטלני והמזעזע ביותר. חוליית מחבלים, שנחתה דרך הים באיזור מעגן-מיכאל נחתה על שני אוטובוסים שנסעו בכביש החוף, הנוסעים רוכזו באוטובוס אחד, והמחבלים עם בני הערובה פתחו בנסיעה מטורפת לכיוון ת"א. כמה מחסומים מאולתרים שהוצבו בדרך לא הצליחו לבלום את דהירת האוטובוס, שעצר מנסיעתו רק באיזור הקאנטרי-קלאב בהרצליה. במקום התפתחו חילופי אש בין המחבלים לבין כוחות הביטחון, ובמהלכו התפוצץ האוטובוס. קציר הדמים של פיגוע מתועב זה: 34 הרוגים, ו-74 פצועים.
היה ברור כי צה"ל עומד להגיב בפעולה צבאית. ביום שלישי, 14 במרס 1978, ניתן האות. צה"ל יצא לפעולת טיהור נרחבת בדרום לבנון. המבצע נועד לערוך טיהור מוחלט של קיני המחבלים באיזור המשתרע מן ה"פתח-לנד" שבגיזרה הצפ'-מז', דרך רצועת ישובי הנוצרים והשיעים בגיזרה המרכזית ועד לאיזור החוף במערב.
הפעולה התפתחה למסע טיהור-ועונשין גדול-ממדים. כוחות אוויר, ים ויבשה נטלו חלק במבצע. ב-13 ביוני 1978, כשלושה חודשים לאחר הכניסה לשטח, פינה צה"ל את דרום לבנון והותיר את השליטה בשטח בידי היחידות הנוצריות.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה