תפריט נגישות

מורשת קרב

ירושלים מלחמת ששת הימים

אודות

ערב יום המערכה ה-5 ביוני, ניצבו לאור הגבול המזרחי של ישראל כ-60 אלף חיילי ירדן וכ-300 טנקים ירדניים. נוסף על כך הגיעו לממלכה הירדנית כוחות עיראקיים ויחידות-קומנדו מצריות.
ביום ב' ה-5 ביוני, שעה שהחלה המערכה הגדולה בדרום, נכנסו כוחות ירדניים ל"ארמון הנציב" בירושלים, אשר שימש מושב מטה-משקיפים של האו"ם והשתלטו עליו. סוללות ירדניות החלו להמטיר פגזים על ישובים עירוניים וכפריים בישראל. בשעות הצהריים יצא כוח ישראלי אל "ארמון הנציב" ונכנס בקרב עם כובשיו.
לאחר מערכה קשה, שארכה 3 שעות, הובס כוח-הלגיון שבארמון ונסוג. הכוח הישראלי המשיך בהתקדמותו וכבש מידי האוייב מיתחמים סמוכים בכפר צור-באהר, החולשים על כביש ירושלים המזרחית-בית לחם. באותו יום בשעות בין-הערביים, נכנסו לפעולה כוחות-שריון ישראליים מכיוון פרוזדור-ירושלים והחלו לנוע מזרחה, לכיוון איזור רמאללה. בשעות הלילה תקף כוח ישראלי את לאטרון, כבש את כל "מובלעת לטרון" והמשיך לעבר רמאללה. בלילה בין ה-5 ל-6 ביוני נכנסה לפעולה יחידה של צנחנים, כדי להבקיע את מערך-האוייב בשטח הבנוי של ירושלים. כוח זה ניהל מערכה כבדה ביותר וסבל אבידות ניכרות. השלב הראשון של מלחמת-הצנחנים נסתיים בכיבוש בית-הספר לשוטרים שכונת שייח-ג'ראח, המושבה האמריקאית ואיזור מוזיאון רוקפלר. עם הכיבושים הללו נוצר קשר יבשתי עם הר-הצופים, שהיה עד אז "מובלעת" ישראלית סגורה בתוך שטח ירדני. ביום השני למערכה, ה-6 ביוני הוסיף כוח השריון הישראלי לנהל קרבות קשים במרחב שבין ירושלים לרמאללה. קרב קשה במיוחד התנהל על "גבעת המבתר", שמצפון לשייח-ג'ראח. אולם לאחר שמקום זה נכבש בדמים רבים החלה להתרופף התנגדות הירדנים בכל הגיזרה. עם ערב נכבשה רמאללה. בעוד הירדנים ממשיכים להפגיז את הבירה, כבש כוח ישראלי את שכונת אבו-טור לאחר קרב, בו גילו הירדנים עמידה עקשנית. כוח הצנחנים עסק באותו יום בטיהור האזורים העירוניים שכבש ובהתארגנות לקראת יעדי יום המחרת.
ב-7 ביוני, כ"ח באייר תשכ"ז, היום השלישי למערכה, היה יומה הגדול של ירושלים. ביום זה אוחדה בירת-הנצח של ישראל. הר-הבית והכותל המערבי שוחררו.
בבוקרו של אותו יום הסתערו יחידות הצנחנים על הר הזיתים ועל הכפר אל-עזרייה וכבשום בסערה. מיד פנו אל עבר העיר העתיקה שבתוך החומות וחדרו לתוכה תוך כדי קרבות-גבורה בהם נפלו מבחירי לוחמיה של יחידה זו.
דרך שער-האריות פרץ כוח אל עבר הר-הבית ובערך בשעה 10 בבוקר הגיע אל הכותל המערבי. הלגיון הערבי נס מהעיר ונשארו בה רק צלפים, שהתחבאו בעיקר ברובע המוסלמי.
בכך נסתיימה, למעשה, המערכה הצבאית על העיר ירושלים.
במקביל לשיחרור העיר העתיקה כבשו באותו יום יחידות ישראליות אחרות את השטחים הנותרים שמחוץ לחומה. ירושלים היתה עיר אחת מאוחדת וכולה בשלטון ישראל.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה