תפריט נגישות

מורשת קרב

מלחמת ששת הימים

אודות

ביום שני, כ"ו באייר תשכ"ז, 5 ביוני 1967 פרצה המלחמה, שנמשכה ששה ימים עד יום שבת, 10 ביוני 1967. בפעולת-מחץ פתאומית חיסל חיל-האויר הישראלי את כוחה האוירי של מצרים בעודו על הקרקע וכן הוציא מכלל פעולה את שדות-התעופה של מצרים.

ביבשה הופעלו כוחות שריון, צנחנים וחיל-רגלים, שהבקיעו את המערך המצרי בסיני וברצועת עזה, הגיעו לתעלת סואץ, השתלטו על שארם א-שייח' ופתחו את מצרי טיראן. על אף אזהרות ישראל יצאה גם ירדן למלחמה נגד ישראל. הירדנים הפגיזו את ירושלים ויישובים אחרים וכבשו את ארמון הנציב מידי מטה חיל האו"ם שחנה שם. אז הופעלו נגדם כוחות ישראל, ששיחררו את ירושלים המזרחית והגיעו עד לנהר הירדן. חיל-האויר הישראלי חיסל גם את כוחות האויר של ירדן ותקף את בסיסי האויר של עיראק, שמהם יצאו מטוסים שהפציצו יישובים בישראל. כאשר הצטרפו גם הסורים למערכה והפגיזו יישובים בגליל, הסתערו כוחות-צה"ל והדפו אותם מכל רמת הגולן עד מעבר לקוניטרה. במערכה זו נתפס גם חלק מהר-חרמון. מצרים הסכימה להפסקת-אשר ב-8 ביוני, ואחריה הלכו ירדן וסוריה. ברית המועצות וגרוריתיה ניתקו את יחסיהן עם ישראל.

בסיום המלחמה עמד צה"ל על שפת תעלת סואץ ובמפרץ שלמה; שלט במרחבי סיני וברצועת עזה; איחד את ירושלים החצוייה; השתלט על כל יהודה ושמרון. מלחמת ששת הימים הפתיעה את העם בישראל ואת התפוצות. גם שליטי עמים וממשלות ברחבי עולם נדהמו מהנצחון המזהיר, שנחל עם קטן על אויביו הרבים. ישראל נחלה נצחון מזהיר, אך היא גם שילמה מחיר יקר. כ-800 מחיילי צה"ל נפלו בששת ימי המערכה.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה