תפריט נגישות

טוראי אליהו (חיים, איליה) רבינוביץ ז"ל

אליהו רבינוביץ
בן 18 בנפלו
בן בלה ודוב
נולד בארה"ב
בכ"ה בשבט תר"צ, 23/2/1930
התגורר בפתח תקוה
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל השריון
יחידה: הגדוד השביעי - "באר שבע", גד' 51
נפל בקרב
בכ"ה באייר תש"ח, 3/6/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: אשדוד
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

רבינוביץ (חיים) אליהו ("איליה") בן דוב ובלה. נולד ב-23.2.1930 בג'רזי-סיטי, ארצות-הברית, ומ-1934 ואילך בן הארץ. גמר בית-ספר עממי בפתח-תקוה. למד במשך שנה חקלאות. גמר את בית-הספר על שם מכס פיין ועבד כמסגר מכני. חניך "השומר הצעיר" וחבר בגדנ"ע מגיל 12 ואילך. היה תמיד בין אלה שטענו שאין חשוב מן האמונים, ואף כי לא פעם היו בשבילו האימונים קשים מהיותו לא בין האתלטים, דבר זה המריצו להשתדל עוד יותר. ביודעו שלא סתם משחק הוא זה, וכי עוד נזדקק לכל אלה.

ממחרת ה-29 בנובמבר 1947 התנדב לפלמ"ח ונשלח בטעות לחי"ש בכפר-יעבץ, שם התנסו בטבילת-האש הראשונה. חזר לפלמ"ח ונשלח לנגב. בתנאים קשים לחמו בתקופה הראשונה בנגב, הקשר עם הצפון היה מנותק, את היום היו מבלים בואדיות מפני פחד האוירונים המצריים, ובלילות יצאו לפעולות. בכדי להלחם בתקופה הראשונה בנגב היו צריכים אנשים מיוחדים, אשר חונכו ברוח חלוצית ובעלי משמעת פנימית חזקה, ואיליה היה בין אלה.

איליה השתתף בסיורים ובפעולות-קרב, בכיבוש כפרים ערביים ובמלחמת הכנופיות (קופחה, מוחרקה, בית חימה), מתוך הכפרים אשר הטרידו בלי הפסק את ישובי הסביבה. יצא להטרדות שונות על ריכוזי האויב ועמדות התותחים, היה אחד מאלה שניסו לפרוץ את הדרך לצפון. השתתף בהתקפה על משטרת עיראק-סואידן הנודעת. ואחר-כך במאמץ לעכב את התקדמות הצבא המצרי הסדיר. היה בין הפורצים לאשדוד ובשעת נסיגה משם נפל בקרב ב-3.6.1948 הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות בנחלת-יצחק ב-7.11.1949.

בן 18 בנפלו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה