תפריט נגישות

טוראי יצחק רוז'נסקי ז"ל

יצחק רוז'נסקי
בן 18 בנפלו
בן אסתר וצבי
נולד בפתח תקוה
בי' בכסלו תרפ"ח, 4/12/1927
שרת בהגנה
נפל בעת שירותו
בי"ב באלול תש"ה, 21/8/1945
במלחמת העולם השניה
מקום נפילה: אוסטריה
מקום קבורה: פתח תקוה - סגולה

קורות חיים

יצחק בן אסתר וצבי, נולד ביום י' בכסלו תרפ"ח (4.12.1927) בפתח-תקוה. למד בבית-הספר העממי שבמושבה ואחר-כך בבית-הספר התיכון "אחד העם". היה מחניכי תנועת הנוער, "גורדוניה-מכבי הצעיר" בפתח-תקוה ואחר-כך ממדריכיה. מספרת עליו חברתו לתנועה: "חבורת ילדים צעירים עומדת, כולם קטני קומה, ובחבורה מזדקרת דמותו הגבוהה בעלת הבלורית של יצחק. ועוד ידעת: יצחק מספר מעשיות או בדיחות לחבריו הצעירים ממנו בכמה שנים. על כן לא נגזים אם נאמר שלא היה חבר בקן, מן הצעיר עד הזקן שבחברים, שיצחק לא הכירם ולא סיפר להם ממעשיותיו...".

בשנת 1945, בעודו משמש חבר ההנהגה הראשית של "גורדוניה" ומפקד כיתה ב"הגנה", נענה לקריאת המוסדות הלאומיים חודשיים לפני צאתו להכשרה עם חבריו התנדב לחטיבה היהודית הלוחמת (חי"ל), צורף לחיל הרגלים ונשלח לחזית. ביום י"ב באלול תש"ה (21.8.1945) נפל יצחק בתאונה באוסטריה. למחרת היום הובא לקבורה בית הקברות הצבאי הבריטי בקלאגנפורט שבאוסטריה.

בן 17 וחצי בנפלו.

חבריו לגרעין ההכשרה קיבלו בתדהמה את דבר נפילתו. כתב אחד מהם: "הוא היה יקר לנו כחבר ומשום כך קרוב לנו בחולצתו הרוסית הפתוחה יותר מאשר במדי החייל, אשר בהם נפל. בדמותו האהובה עלינו נעוץ גם הסמל. בה אנו רואים את גילוי ההקרבה והחלוציות".

קן "גורדוניה-מכבי הצעיר" בפתח-תקוה הוציא לאור חוברת לזכרו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה