תפריט נגישות

סרן רפאל-צבי קניג ז"ל

רפאל-צבי קניג
בן 24 בנפלו
בן דבורה ואברהם-אריה
נולד בפולין - לודז'
בכ"ב באייר תרפ"ד, 26/5/1924
שרת באצ"ל
נפל בעת מילוי תפקידו
בח' בתשרי תש"ט, 11/10/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: דיר אל עמר
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: א, חלקה: 6, שורה: 11, קבר: 3.

קורות חיים

רפאל-צבי בן אברהם-אריה ודבורה, נולד בלודז' ביום כ"ב באייר תרפ"ד (26.5.1924). עלה ארצה בשנת 1936. גר בתל-אביב ובירושלים ולמד בבית הספר "תחכמוני" ובגימנסיה "בגרות". עוד בחוץ-לארץ היה חבר בית"ר, ובארץ- מהפעילים בקן, בצרור "שמשון". התבלט בהופעות ספורטיביות ובהצגות.

בשנת 1939 הצטרף לאצ"ל. בשנת 1942 היה נוטר בירושלים. ביום 24 בנובמבר באותה שנה התגייס לצבא הבריטי. שירת בחיל-המהנדסים המלכותי. השתלם במקצועות טכניים. היה מנהל תחנת-רכבת במצרים והציע להעביר נשק לארץ. כעבור שנה עבר לבית-נבאלה וחידש את פעילותו במחתרת. השתתף בקורס לסגנים באצ"ל, שהיה מיוחד לחיילים, וסיימו בהצטיינות. בפברואר 1946 השתתף בהתקפת שדה התעופה בלוד מטעם תנועת המרי, ובאפריל-בהתקפת משטרת רמת-גן.

נפצע וצויין על-ידי קצין המבצעים כמפקד מוכשר. ביום 15.8.1946 השתחרר מהצבא. בסוף אותה שנה השתתף בהתקפה על צריפין. פקד על פיצוץ הרכבת בחדרה ועלה לדרגת "ראש קבוצה". גר ביפו ושירת בסניף ארגונו בתל-אביב.

ביום הכיפורים תש"ז (5.10.1946), בחזרו עם חבריו מהכותל המערבי, נעצר על-ידי הבולשת הבריטית ונשלח ללטרון. במעצר יסד אגודה של חיילים משוחררים עצורים והיה נציגם. אירגן תחרויות ספורט, הצטיין בחוש ארגון וכוח שכנוע, היה מיוזמי "ארגון הבריחות" במחנה המנהרה הסודית. נבחר למשרה הגבוהה ביותר במחנה - "נציג המחנה".

שוחרר ב-24.10.1947 עמד בראש ההסתערות של פלוגת אצ"ל על העיר העתיקה ואף חדר לתוכה, וכשנאלץ לסגת פרץ בבכי, פקד על כיבוש יהודיה על-ידי אצ"ל ונתפרסם כ"מפקד הג'ינג'י". כיבוש הכפר בוצע על-ידי התקדמות ממושכת בשלושה טורים, ונערך, לדבריו, "בדומה למשחק שחמט. יש לבצע פעולת הסואה כדי לתפוס את המלכה". השתתף גם בכיבוש יפו, מלחה ובקרבות על ראש-העין כמפקד פלוגה. עם פירוק אצ"ל התגייס לצה"ל, אם כי פטור היה מגיוס מטעמי בריאות. שירת בדרגת סרן.

ביום ח' בתשרי תש"ט (11.10.1948), בצאתו למסע סיור, נפל בתאונת דרכים בדיר-עמאר. הובא למנוחת עולמים בירושלים.

השאיר אחריו אישה-מינה, לאחר 3 חדשי נישואין.

בן 24 בנפלו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה