תפריט נגישות

רס"ל נסים נדם ז"ל

נסים נדם
בן 21 בנפלו
בן אלגרה ואליהו
נולד בנוה הדר
בכ"ד באלול תשי"ב, 14/9/1952
התגייס ב-30.11.1970
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 401, גד' 9
נפל בקרב
בי' בתשרי תשל"ד, 6/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: מעוז מפרקת
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: רמות השבים
חלקה: 1, שורה: 1, קבר: 12.
הותיר: אם, שני אחים ושתי אחיות

קורות חיים

נסים, בן אלגרה ואליהו, נולד ביום כ"ד באלול תשי"ב (14.9.1952) בנווה-הדר, שליד הוד-השרון. הוא למד בבית-הספר היסודי על-שם יוסף אהרונוביץ בכפר מל"ל, ואחרי-כן המשיך את לימודיו בבית-הספר המקצועי "אורט" בכפר-סבא, בבית-הספר המקצועי "מוסינזון" במגדיאל, במגמה למסגרות מכנית, ובבית-הספר הטכני של חיל-האוויר בחיפה. עוד מנעוריו לא אהב נסים להתבלט, ואף-על-פי שהיה מסוגל להגיע להישגים בלימודים, לא היה מהתלמידים המצטיינים. הוא שאף להיות טייס וכדי לשמור על קשר עם עולם התעופה, נרשם לבית-הספר הטכני של חיל-האוויר. אולם בשלבי הסיום של הקורס הוחלט שבני מחלקתו יסיימו כמחמשי-מטוסים, ולא כמכונאי-מטוסים. הדבר פגע בו קשות והוא פרש מבית-הספר שבועות אחדים לפני סיום הלימודים.

לפני שגויס לצבא, עבד חודשים מספר בתעשייה האווירית בלוד, כמכונאי-מטוסים. כשאביו נפטר, ונסים אז בן שמונה עשרה, עברה המשפחה לפתח-תקוה. נסים היה אהוד ומקובל על חבריו. בנועם הליכותיו, בשנינותו ואף במעשי-הקונדס שעשה, התחבב על רבים.

הוא שפע חדוות-חיים, ועם זאת היה קפדן ובמסגרת תפקידו הצבאי ידע לדרוש מהנתונים למרותו למלא בקפידה אחר ההוראות. נסים גויס לצה"ל בסוף נובמבר 1970 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלם בקורס למקצועות טנק "פאטון", נקבע תפקידו כנהג טנק והוא הוצב בגדוד שריון בסיני. לאחר שהשתלם בקורס מפקדי טנקים, שירת כמפקד טנק בגדוד שריון סמוך לתעלת סואץ. את בוחן "אות היכולת" עבר בהצטיינות וגם מבחן למש"קי טנקים עבר בציון גבוה. במחצית השנה האחרונה לפני מלחמת יום הכיפורים שירת כרב-סמל פלוגתי באותו גדוד. לדברי מפקדו, מילא נסים את תפקידו בצורה הטובה ביותר והוא היה אהוד על מפקדיו. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, עשה נסים בבסיסו על קו תעלת סואץ. כממלא תפקיד רב-סמל פלוגתי היה עליו להישאר במקום, אך משניתנה לטנקים פקודה לצאת כדי להדוף את התקפת האויב, פנה למפקדו ואמר שהוא מרגיש חובה לצאת עם האחרים.

נסים הועלה על טנק במקום מט"ק אחר ויצא עם הפלוגה לכיוון מעוז "מפרקת", בגזרה הצפונית של תעלת סואץ. כשזיהה נסים כוחות של אויב, נתן לתותחן פקודת-אש, ובאותו רגע נפגע הטנק.

נסים הועף החוצה, אך מיד קם והחל לכוון את הנהג לאחור, כדי להורידו לעמדת-אש. אז פגע עוד פגז בטנק ונסים, שעמד לידו, נפגע ונהרג. בתחילה היה בחזקת נעדר, ורק כעבור חמישה חודשים נמצאה גופתו. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין ברמות-השבים. השאיר אחריו אם, שני אחים ושתי אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סמל. משפחתו תרמה לזכרו ספרי קודש לבית-הכנסת.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה