תפריט נגישות

רב"ט רפאל (רפי) קצ'נובסקי ז"ל

דברים לזכרו - קצ'נובסקי רפי ז"ל

דברים מפי אברהם ניב

רפי ילדי, רפי ילדי אויה לי - אויה לי -לא ביום מלחמה, לא בסערת קרב ולא בפעולת תגמול - כי אם ביום אימונים רגיל כרעת-נפלת, נגדעת מאתנו בזיו נעוריך ועלומיך ואתה רק בן 19 אביבים. אתמול יום הולדתך הוא וביום בו נולדת הופסק שיר חייך - רפי, רפי, ילדי. - המומים אנחנו מעוצם המכה בה הוכינו כולנו הוריך אחיותיך המשפחה וכל החברים, עוד טרם חדרה ההכרה לעוצם האסון והאבידה עוד לוקים אנו בטישטוש החושים - הננו ממאנים להאמין לאמת אכזרית זו - מה נאמר? מה נגיד ? - מה ובמה אנחם את אמך למודת היסורים והסבל אשר כל זוועות המלחמה, השמדת משפחתה, מחנות הריכוז והשמדת העם עברו על כתפיה ? - איך היא תתנחם על אבדן יקירה ? - מה אגיד לאבא אשר חזה בעיניו את מאורעות המלחמה בשדה הקרב והקטל ? במה אנחמם ?
אתה קרנת להם ולכולנו - בקרן אור פניך בחיוכך הלבבי ביושר נפשך, בנועם הליכותיך נאמן לך ונאמן לחבריך. -
גאה הייתי לראותך, לטפוח על גבך, לחזות באילן מוצק תמיר וגא שעלה כנצר ממשפחתנו גאה הייתי לספור ארבעה בנים רק מהמשפחה בצבא ההגנה לישראל ואתה בתוכם. - וכולנו פה שרידים מוצלים מגיא ההריגה ובתקוה להכות פה, באדמה זו שרשים שמחתי לראות את האילנות, הצעירים בשיגשוגם וליבלובם - והנה נגדעת מאתנו טרם זמן.
עדה אדמת טרשים זו שבאנו לארץ הזאת לגאול אותה משממונה, לעבדה ולהפריחה בזיעת אפינו - פנינו לשלומ וליצירה - לא בנו האשם כי בנינו את ידם לקרב יאמנו - זה הכרח קיומנו וצו חיינו -וגם היום ומחר נמשיך לתת את מיטב אמונתנו בצבא ההגנה לישראל וילדינו ימשיכו בשירותו ויתרמו את חלקם בהתאמצותו וגדילתו - את כאבנו נישא בלבנו ונגנוז את זכרונך לעולמי עד - יהי זכרך ברוך.

אברהם ניב

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה