תפריט נגישות

מורשת קרב

גבעתי (חטיבה חמישית)

אודות

חטיבה 5.
חטיבת חי"ש שהוקמה בנובמבר 1947 במרחבי ת"א והדרום.
התקריות שהתלקחו בגבולות העירוניים בין ת"א ובין יפו ושכונותיה הערביות, גרמו בפברואר 1948 להחלטה להקים בעיר את חטיבת קרייתי, ואת גבעתי להוציא לפעולה בעורקי התחבורה ובמרחב ממזרח ומדרום לת"א.
גבעתי הפרישה 200 מלוחמיה לחטיבת הנגב ו-200 נוספים נשלחו לירושלים.
בין פעולותיה הראשונות של החטיבה: השתתפות בהכנת שכונת התקווה ושכונות אחרות בת"א ובפשיטת גמול על סלמה, הגנת כפר-אוריה ופשיטה על הכפר ערב-סוכריר, באפריל הוקם מטה נחשון ואנשי החטיבה היו מרכיב חשוב בכוח.
לקראת המבצע פשט כוח מהחטיבה על מפקדת חסן סלאמה, ליד באר-יעקב, השמידה וגרם לאוייב אבדות כבדות. הפשיטה שיבשה את פעולת הערבים במרחב לוד-רמלה וסייעה לפריצת הדרך לירושלים. לאחר מבצע נחשון פעלה החטיבה בכיבוש כפרים ערבים עויינים, לרבות עקיר בדרך מכפר-ביל"ו לחולדה, קטרה ומשטרתה וכן תל-נוף-המחנה ושדה-התעופה ומחנה צריפין. במבצע ברק, תפסה את רוב המרחב מגדרה ובאר-טוביה דרומה ומערבה ויצרה רצף טריטוריאלי בשליטתה בדרום יהודה, בואכה הנגב.
עם השלמת הפינוי הבריטי, כבשו כוחות החטיבה את שיח' מוסה, אבו-שושה, אל-קובב, אך הוחזרו מיד דרומה, למול פלישת המצרים. החטיבה סייעה בהגנת היישובים, בביצור ובמיכשול. במבצע תינוק פינתה ילדים ומטפלות מיישובים מבודדים, ביניהם ניצנים, נגבה, גת וכפר-מנחם. עם פלישת המצרים עמדה החטיבה בקרבות הגנה קשים במרחב מנגבה צפונה. כל יישובי העימות תוגברו ע"י כוחות החטיבה.
החטיבה נשאה במאמץ העיקרי בהבקעה לנגב באוקטובר במבצע יואב ע"י כיבוש משלטי הצומת וחוליקאת בקרבות פנים אל פנים.
כן השתתפה בהתקפות על משטרת עיראק-סואידן ובהצרת "כיס פלוג'ה". לאחר מכן כבשה את איסדוד, מג'דל וכל המרחב עד יד-מרדכי.
בנובמבר הועברה החטיבה למרכז הארץ, שם הדפה התקפות של כוחות עיראקיים על קיבוץ רמת הכובש. מפקדי החטיבה: שמעון קוך-אבידן, יעקב פרולוב-פרי.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה