תפריט נגישות

מורשת קרב

הגדוד החמישי (שער הגיא) חטיבת הראל

אודות

גדוד פלמ"ח.
במהלך דצמבר 1947-ינואר 1948 הוקם הגדוד החמישי על בסיס הרזרבה התל-אביבית של הפלמ"ח, אנשי חי"ש, מגוייסים חדשים וכן מספר קטן של חברי הכשרות מגוייסות.
הפלוגה הראשונה, פעלה בליווי השיירות מת"א לירושלים עוד קודם להקמת הגדוד. הגדוד פעל עד אפריל 1948 במרחבי גבעתי ואלכסנדרוני, בעיקר בליווי שיירות ופעולות גמול.
פלוגה אחת חנתה בגבעת ברנר, פלוגה שנייה בגבעת השלושה ופלוגה שלישית בתחנה המרכזית בת"א ועסקה בליווי שיירות. פלוגה רביעית ישבה בתחילה בחולון ותפסה מאחזים לאורך הכביש לירושלים.
בסוף פברואר 1948 עברה הפלוגה לחולדה ובמסגרת ההכנות לקראת מבצע נחשון הועלתה לקריית ענבים וצורפה לגדוד הרביעי במסגרת גדוד נחשון/2.
בקרב הנסיגה והחילוף בקסטל ב-8 באפריל נפלו רוב מפקדיה של הפלוגה. הגדוד עצמו נפגע קשות בקרב שיירת חולדה ב-31.3.1948 בדרכו לכוחות נחשון.
הגדוד הוחזר למחנה ביל"ו להתארגנות. שתי פלוגות נשארו עם חטיבת נחשון והשתתפו במבצע. עם הקמתה של חטיבת הראל והעלאתה לירושלים.
ערב מבצע יבוסי, עלה הגדוד על שלוש פלוגותיו ופלוגה נוספת מן הגדוד הרביעי אל העיר. הגדוד הגיע עם שיירת הראל השנייה ב-20 באפריל, ופרץ את דרכו תוך שורת קרבות כבדים ועם נפגעים רבים.
במסגרת מבצע יבוסי כבש הגדוד את שיח'-גראח, אך פונה משם ע"י הבריטים. כן סייע לגדוד הרביעי בקרבות בנבי סמואל ובקטמון. במבצע מכבי כבש את המשלטים מצפון לשער הגיא, עמד שם בהפגזות קשות ונטל חלק בכיבוש בית מחסיר ומחנה-הראדר.
עם חזרתו לירושלים השתתף בהדיפת הפולשים הערביים מרמת-רחל ובכיבוש מר אליאס, וערך שורה של נסיונות לכבוש מחדש את שיח'-גראח וכן את בית הספר לשוטרים ושער ציון.
במבצע יורם כבש הגדוד כמה ממשלטי לטרון ונסוג מהם.
בהפוגה הראשונה ירד להתארגנות בשפלה.
במבצע דני השתתף הגדוד בנסיונות לכיבוש לטרון ובהרחבת הפרוזדור לירושלים.
מאוחר יותר השתתף במבצע ההר ובעת מבצע חורב בנגב, שימש ככוח עתודה.
מפקדי הגדוד: שאול יפה, מנחם רוסק, יששכר שדמי, משה בן-דרור.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה